Lemmikloomade matmine: kuidas lemmikloomaga õigesti hüvasti jätta

Lemmikloomade matmine: lemmiklooma surm on iga omaniku jaoks raske katsumus. Me keegi ei taha mõelda sellele, et see hetk kätte jõuab, aga on oluline teada, mida teha, kui see juhtub. Mida teha kehaga?

Meie riigis välditakse lemmikloomade matmise teemat sageli. Paljud arvavad, et ainus variant on matta lemmikloom suvilasse või metsa. See lähenemine võib aga olla ohtlik ja seadusega on keelatud loomi elamumajade lähedusse matta.

Miks ei tohiks loomi maha matta?

  • Nakatumisoht: Loomade jäänused võivad sisaldada ohtlikke haigustekitajaid, mis võivad sattuda keskkonda ja nakatada inimesi või teisi loomi.
  • Mürgitus: Osade loomade jäänustes sisalduvad ained võivad olla mürgised ja isegi surmavad.
  • Keskkonnaprobleemid: Vihm võib tekitada haua erosiooni, mis võib põhjustada pinnase saastumist.

Kui kavatsete siiski oma lemmiklooma isiklikule kinnistule matta, järgige inimeste, loomade ja keskkonna tervise kaitsmiseks mõeldud põhisoovitusi:

  • Veenduge, et keha ülemine osa oleks vähemalt poole meetri paksuse mullaga kaetud. Isegi kui kass, koer või papagoi oli teie arvates steriliseeritud, võib iga metsloom, kes teie äraolekul haua lahti kaevab, laiali kanda laibamürki ümbruskonnas. Kui aga selline sügavus on kättesaamatu, on oluline auk suurte kivide või traadiga sulgeda, et takistada metsloomadele ligipääsu kehale.
  • Maetud lemmikloomad ei tohiks puutuda kokku ühegi veekogu või põhjaveega, sealhulgas sisemiste järvede, ojade, jõgede või avatud kanalisatsiooniga.
  • Lemmikloomade hauad ei tohiks asuda ojast või põhjaveest vähem kui 6 km kaugusel ning joogiveevarustuseks kasutatavast puurkaevust vähemalt 15 km kaugusel.
  • Lõpuks, kui müüte oma kinnisvara kunagi maha, on oluline teavitada tulevasi ostjaid kõikidest loomadest, kes võivad maha maetuda olla.

Tuhastamine on ohutu ja keskkonnasõbralik viis lemmikloomaga hüvasti jätta. See võimaldab:

  • Kõrvaldada nakatumisohu: Tuhastamise käigus hävivad kõik ohtlikud mikroorganismid.
  • Säilitada mälestus: Pärast tuhastamist saab lemmiklooma tuha urni panna või mälestavatesse kohtadesse laiali puistata.
  • Teha õige valik: Tuhastamine on loomade jäänuste utiliseerimise seaduslik ja lubatud meetod.

Eutanaasia ja tuhastamine
Sageli eutaneeritakse loomi haiguste tõttu, mis võivad olla teistele ohtlikud. Sellistel juhtudel on tuhastamine keha utiliseerimiseks ainus ohutu viis.
Väärikas hüvastijätt: me peame oma lemmikloomi pereliikmeteks, seega on oluline neid viimsele teele saata väärikalt. Tuhastamine on lugupidav suhtumine oma armastatud sõbra mälestusse.

Kus lemmiklooma tuhastada?
Eestis on mitu lemmikloomade krematooriumi, kuhu saate oma lemmiklooma keha ise viia, ning ka veterinaarkliinikud pakuvad teenust keha krematooriumisse toimetamiseks. Võite valida individuaalse või kollektiivse tuhastamise.

Kuidas tulla toime lemmiklooma surmaga?
Lemmiklooma surm on raske kaotus, kindlasti ei pea te oma tunnete pärast häbenema. Paluge lähedastelt või sõpradelt tuge.

Lisaressursid:

  • Vaata tuhastamist pakkuvate veterinaarkliinikute nimekirja SIIT
  • Psühholoogi nõuanded: kuidas lemmiklooma surma üle elada, vaata SIIT
  • Pidage meeles: te pole üksi. Armastatud lemmiklooma leinamine on loomulik tunne.
Lemmikloomade matmine
Minu ostukorv
Teie ostukorv on tühi.

Paistab, et sa pole teinud valikut veel.